News

Çdo të ndodhë me 5 miliardë telefona celularë për t’u hedhur?

Posted by Tech Kosova on

Çdo të ndodhë me 5 miliardë telefona celularë për t’u hedhur?

  Më shumë se pesë miliardë, nga rreth 16 miliardë telefona celularë në botë, do të fshihen ose do të hidhen këtë vit, kanë vlerësuar ekspertët, por duke kërkuar që materialet që ato përmbajnë të riciklohen, raporton AFP. Nëse do të vendoseshin njëri mbi tjetrin, telefonat celularë të papërdorur do të arrinin një lartësi prej 50,000 kilometrash, ose 100 herë më shumë se lartësia e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​njoftoi konsorciumi kërkimor WEEE. Lexo Edhe: Edhe pse ato përmbajnë ar, bakër, argjend, paladium dhe përbërës të tjerë që mund të riciklohen, pothuajse të gjitha këto pajisje të padëshiruara lihen pas,...

Read more →

Google do të mbështesë kërkimin në 1000 gjuhë

Posted by Tech Kosova on

Google do të mbështesë kërkimin në 1000 gjuhë

Google ka njoftuar synimin e saj për të krijuar një model të inteligjencës artificiale që përfundimisht do t’i lejojë asaj të ofrojë shërbimet e saj të internetit në 1000 nga gjuhët më të zakonshme në botë. “Imagjinoni një përdorues të ri në Afrikë që flet Wolof (…) dhe që përdor telefonin e tij për të gjetur se ku është farmacia më e afërt ose në cilin kanal mund të shikojë një lojë të Kupës së Afrikës,” shpjegoi Johan Schalkvik, një inxhinier në kompani. Lexo Edhe: “Këto janë situata që ne i marrim si të mirëqena,” shtoi ai, duke shtuar se...

Read more →

Nëntë fakte që nuk i keni ditur për Applen

Posted by Tech Kosova on

Nëntë fakte që nuk i keni ditur për Applen

  Apple është një prej markave më me vlerë në botë e një histori të gjatë faktesh të pabesueshme, disa prej të cilave shumë pak i dinë, shkruan PC World. Apple ka më shumë para kesh (cash) se qeveria amerikane Kompjuteri i parë i Apple u shit për 666.66 dollarë Kur Apple i parë debutoi më 1976 kishte çmimin 666.66 dollarë. Ndërsa ky çmim aktivizoi menjëherë stuhinë e teorive konspirative, e vërteta është shumë më e thjeshtë. Bashkëthemeluesi i Apple, Steve Wozniak, e ka përsëritur disa herë se çmimi nuk ka lidhje me të keqen, por thjesht ai pëlqen shifrat...

Read more →

Aplikacioni më i mirë për iPhone është një aplikacion për fëmijë

Posted by Tech Kosova on

Aplikacioni më i mirë për iPhone është një aplikacion për fëmijë

Apple ka publikuar listën e saj tradicionale të aplikacioneve dhe lojërave më të mira për iPhone dhe pajisje të tjera. Për vitin 2021, titulli “Aplikacioni i iPhone i Vitit” iu dha zhvilluesit të lojërave për fëmijë – kompanisë Toca Boca, për aplikacionin Toca Life World. Lexo Edhe: Kur bëhet fjalë për lojërat, League of Legends: Wild Rift, nga Riot Games, është shpallur “Loja e Vitit në iPhone”. Për më tepër janë shpallur edhe LumaFusion (Aplikacioni i Vitit për iPad), MARVEL Future Revolution (Loja e Vitit në iPad), Craft (Aplikacioni Mac i Vitit) dhe Myst (Loja e Vitit për Mac). Aplikacioni...

Read more →

Këto janë aplikacionet më të mira për Android për vitin 2021

Posted by Tech Kosova on

Këto janë aplikacionet më të mira për Android për vitin 2021

Google tradicionalisht ka lëshuar një listë të aplikacioneve dhe lojërave më të mira për platformën Android. Jemi afër fundit të vitit 2021 dhe ka ardhur koha që Google të lëshojë aplikacionet dhe lojërat e tij të preferuara Android. Është publikuar edhe një listë e aplikacioneve të preferuara të përdoruesve të Android. Lexo Edhe: Në përmbledhjen e tij “Më të mirat e 2021”, Google përmendi një numër të madh aplikacionesh dhe lojërash, duke përfshirë disa programe më të vogla dhe të ‘fshehura’. Titulli i aplikacionit më të mirë iu dha Balance – një mjet relativisht i panjohur për meditim. Kurse ekipi...

Read more →