News

Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë ndryshimet ose do të bllokohen

Posted by Tech Kosova on

Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë ndryshimet ose do të bllokohen

Përdoruesit e aplikacionit të mesazheve WhatsApp kanë afat deri javën e ardhshme për të pranuar kushtet e reja ose do të bllokohen nga ky rrjet social dhe nuk do të kenë mundësi ta përdorin. Sipas WhatsApp, që është në pronësi të kompanisë Facebook, afati është deri më datë 15 Maj. Përdoruesit do të duhet të pranojnë rregullat e reja të privatësisë. Nëse nuk i pranojnë, atëherë do të bllokohen. Ky afat ishte shtyrë me disa muaj nga kompania për shkak të diskutimeve dhe pakënaqësisë që ka ndaj këtyre rregullave. Shumë përdorues të WhatsApp i konsiderojnë të papranueshme rregullat e reja...

Read more →

A e lini celularin tuaj në karikues gjatë natës? Ja pse nuk duhet ta bëni më këtë

Posted by Tech Kosova on

A e lini celularin tuaj në karikues gjatë natës? Ja pse nuk duhet ta bëni më këtë

Qëndrueshmëria e një baterie të telefonit celular është një artikull i rëndësishëm për shumë kur blejnë një pajisje të re, por diçka që shumë njerëz bëjnë ka efekt të zvogëlojë ndjeshëm atë qëndrueshmëri me kalimin e kohës. Nëse e lini telefonin tuaj celular në karikues para gjumit për tu përshëndetur me një bateri të plotë në mëngjes, do të ishte mirë të ndalonit. Gjegjësisht, USA Today kontrolloi atë që thonë tre prodhuesit e mëdhenj, Apple, Samsung dhe Huawei, dhe të gjithë ranë dakord që ju të mos e karikonit celularin tuaj brenda natës, transmeton Telegrafi. Apple dhe Samsung deklarojnë se...

Read more →

Prototipët e reja të iPhone pa lidhëse të USB

Posted by Tech Kosova on

Prototipët e reja të iPhone pa lidhëse të USB

Tashmë është e sigurt që Apple do të lërë jashtë portin USB-C për iPhone. Apple tashmë ka patentuar një lidhës të ri. Kushdo që shpreson se Apple do të kalojë në standardin e zakonshëm USB-C, i cili është gjithashtu i integruar në iPad Pro, ndoshta do të zhgënjehet. Apple dëshiron të kapërcejë lidhjen dhe përsëri të mbështetet në standardin e vet, i cili është gjithashtu magnetik. Kushdo që ka menduar se si ta bëjë këtë me lidhjen magnetike mund të marrë një përgjigje nga një patentë e re. Kjo siguron një lidhje që të kujton në mënyrë të habitshme lidhjet...

Read more →

Interesante, iPhone 13 gjithmonë me ekran ndezur

Posted by Tech Kosova on

Interesante, iPhone 13 gjithmonë me ekran ndezur

Duke qenë se është viti 2021, flitet shumë për iPhone-in e ri. Megjithëse është ende herët për detaje, spekulohet se modeli i ri i pajisjes së Apple mund të ketë një ekran gjithmonë të ndezur. Thuhet se, ekrani efikas 120Hz LPTO do të imitojë një ekran të kyçur, i cili do të vijë me disa informacione, siç kemi mundësinë të shohim në telefonat Android. Vetëm sasia e baterisë dhe orës do të dukeshin vazhdimisht, dhe njoftimet vetëm në momentet kur ato shfaqen. YouTubers të mirënjohur tashmë po garojnë se kush do të zbulojë më shumë detaje herët a vonë. Pra,...

Read more →

Nuk e keni ditur më herët: Si të aktivizoni logon e Apple tek telefoni juaj

Posted by Tech Kosova on

Nuk e keni ditur më herët: Si të aktivizoni logon e Apple tek telefoni juaj

A e dinit se logo e kompanisë Apple në telefonat smart nuk është vetëm pjesë e dizajnit por ka një funksion të fshehtë? Logo e mollës në pjesën e pasme të telefonit funksionon edhe si buton sekret. Në modelet e fundit të iPhone ky funksion quhet “back tap” dhe mund të përdoret si një “shortcut”. Për ta aktivizuar duhet të shkoni në “Settings” dhe më pas në kategorinë “Touch”. Në fund fare do të gjeni opsionin “Back Tap” dhe pasi ta klikoni mund të zgjidhni nëse doni të aktivizohet duke e prekur dy herë (double tap) apo tre herë. Më...

Read more →