News

Cili aplikacion di më shumë për ty?

Posted by Tech Kosova on

Cili aplikacion di më shumë për ty?

Sa herë që mendoni se diçka është falas në Internet, mendoni përsëri – me siguri e keni paguar atë me privatësinë tuaj. Është një sekret i hapur që shumë kompani sigurojnë jetesën nga të dhënat personale të përdoruesve, sepse i ndihmon ata si në vendosjen e reklamave ashtu edhe në vendosjen e përmbajtjes, transmeton Telegrafi. Disa aplikacione, posaçërisht rrjetet sociale, përdorin shumë të dhëna personale, ndërsa disa jo. Këtu është një listë e bërë nga kompania analitike Clario, me 10 aplikacione që përdorin shumicën e të dhënave tuaja. * Facebook – 70% e të dhënave personale të mbledhura * Instagram...

Read more →

Risia në Messenger, tash e tutje do të njoftoheni nëse dikush bën ‘screenshot’ bisedën tuaj

Posted by Tech Kosova on

Risia në Messenger, tash e tutje do të njoftoheni nëse dikush bën ‘screenshot’ bisedën tuaj

Facebooku ka prezantuar veçorinë e re për zhdukjen e mesazheve, që do të shfaqet te Messengeri dhe Instagrami. Veçoria ua mundëson përdoruesve të përcaktojnë mesazhet që të fshihen sapo që përdoruesi tjetër i sheh ato dhe biseda do të mbyllet. “Vanish Mode”, ua mundëson përdoruesve të dërgojnë tekste, emoji, fotografi, incizime zëri, e të cilat do të zhduken menjëherë pasi përdoruesi që merr mesazhin i sheh ato. Për ta aktivizuar këtë përdoruesit mund të shkojnë duke u ngritur lartë në bisedat e tyre përderisa bisedojnë me dikë. Për ta aktivizuar përdoruesit duhet të klikojnë brenda Messengerit në llogarinë e atij...

Read more →

iPad Pro mund të marrë një model të ri në muajin e ardhshëm

Posted by Tech Kosova on

Nëse jeni duke menduar të merrni një iPad Pro, mund të dëshironi të pritni. Sipas një raporti nga DigiTimes, pretendohet se Apple mund të planifikoj të prezantoj një iPad Pro të rifreskuar muajin e ardhshëm. Kjo përputhet me një thashethem të kohëve të fundit që pretendon se Apple mund të organizojë një ngjarje në mars për iPhone-in e tyre të ri SE 2, transmeton Telegrafi. Ndërsa DigiTimes nuk ka saktësisht rekordin më të mirë kur bëhet fjalë për thashethemet që lidhen me Apple, duhet të theksojmë se ngjarjet e marsit të Apple herë pas here përmbajnë freskime të produkteve, si...

Read more →

Sistemi Night Shift i iPhone, mund të shkaktojë më shumë dëm se sa dobi...

Posted by Tech Kosova on

Në janarin e vitit 2016, Apple e lansoi sistemin Night Shift për iPhone, që e ndalon sa më shumë ngjyrën e kaltër të shfaqet në smartfonë apo tablete, në mënyrë që të mbrojë sa më shumë sytë e përdoruesit, që është duke e përdorur gjatë orëve të mbrëmjes. Të njëjtin sistem, e imitojë edhe Android dhe prodhues tjerë, me kalimin e kohës! Mirëpo, në një studim nga Universiteti i Mançesterit, thuhet se më shumë dëm se sa dobi mund të shkaktohet nga Night Shift. Logjika prapa këtij studimi, është shumë e thjeshtë, për faktin se ne mbledhim shumë dritë të...

Read more →

Instagram largon butonin IGTV

Posted by Tech Kosova on

Instagram largon butonin IGTV

Para dy vitesh Instagram e lansoi platformën për shpërndarjen e videove IGTV, ndërsa tani që nuk është bërë as një muaj i këtij viti, ka vendosur ta largojë butonin nga hapësira ku ndodhet për momentin. Sipas TechCrunch, butorni i këtij aplikacioni do të largohet nga pjesa e sipërme në të djathtë, sepse po konsiderohet se nuk po përdoret aq shumë, duke e bërë të panevojshme qëndrimin aty, transmeton Telegrafi. Kjo nuk do të thotë, se IGTV do të largohet në tërësi, pasi butoni i kësaj platforme mund të gjendet sërish dhe të përdoret për shpërndarjen dhe shikimin e videove, njëjtë...

Read more →